معاون استاندار و فرماندار ویژه سبزوار
احمد برادران

    .     .     .
۱۳۹۷/۰۴/۲۰

۸۲درصد جمعیت سبزوار در مناطق شهری است

معاون استاندار و فرماندار ویژه سبزوار گفت: با وجود ارائه خدمات درمناطق روستایی 5 درصد جمعیت این شهرستان شهری و بقیه در مناطق روستایی سکونت دارند.
به گزارش روابط عمومی فرمانداری سبزوار، احمد برادران روز سه شنبه در نشست با دهیاران شهرستانهای غرب خراسان رضوی در سبزوار که با حضورمعاون امور دهیاریهای سازمان شهرداریها و دهیاریها برگزار شد، افزود: با وجود ارائه خدمات در حوزه مدیریت روستاها در چهار سال گذشته، به سبب وجود چالش هایی جمعیت روستاییان تثبیت نشده است.
وی ادامه داد: از ابتدای انقلاب اسلامی تاکنون خدمات زیرساختی همانند راه های ارتباطی، آب شرب سالم، گازرسانی، بهداشت و درمان و غیره به مناطق روستایی رسیده است اما شاهد مهاجرت روستائیان برای کسب درآمد به مناطق شهری هستیم.
برادران تصریح کرد: در حال حاضر حدود 19 هزار بهره بردار در شهرستان سبزوار وجود دارد که با ارائه تسهیلات ارزان قیمت در بخش رونق اقتصادی روستاییان فراهم می شود.
وی گفت: با وجود کمبود بارش باران، دولت سیاست حمایت از کشاورزان و روستاییان را اجرایی کرد که خوشبختانه در سال گذشته به خودکفایی گندم در کشور رسیدیم.
فرماندار ویژه سبزوار گفت: برای نخستین بار در سطح کشور برای حمایت از ظرفیت روستاییان سند توسعه روستایی برای سه روستا در شهرستان سبزوار تهیه و تدوین شد که در این سند ظرفیت و استعدادهای روستاها مشخص شده است.
معاون امور دهیاریهای سازمان شهرداریها و دهیاریها گفت: تاکنون برای 36 هزار و 800 روستا در سطح کشور مجوز دهیاری صادر شده و 92 درصد جمعیت روستایی زیر پوشش خدمات دهیاری قرار گرفته اند.

سعیدرضا جندقیان افزود: هم اکنون 20 میلیون و 700 هزار جمعیت روستایی در مجموع 38 هزار روستا در سطح ایران سکونت دارند.
وی ادامه داد: از سال 1382 تا پارسال در مجموع 15 میلیارد و 600 میلیون تومان اعتبار دولتی بین دهیاریهای کشور توزیع شده که 12 میلیارد و 500 میلیون تومان آن مربوط به دوران فعالیت دولت تدبیر و امید است.
معاون امور دهیاریهای سازمان شهرداریها و دهیاریها همچنین نسبت به مهاجرت روستائیان به شهرها ابراز نگرانی و بیان کرد: برای پایداری جمعیت روستایی باید میزان بهره وری، سطح دانش، آموزش و محورهای توسعه اقتصادی در روستاها افزایش یابد.
وی گفت: مهاجرت روستائیان فرایندی اقتصادی، اجتماعی و کالبدی است که نیاز به تمهیدات اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی دارد لذا باید موضوع کارآفرینی روستایی و افزایش اشتغال در روستاها مورد بازنگری قرار گیرد.
جندقیان بر اهمیت آموزش دهیاران نیز تاکید و بیان کرد: امسال برای نخستین بار شش میلیارد و 200 میلیون تومان برای آموزش دهیاران سراسر کشور اختصاص یافت.
وی در ادامه به موضوع اشتغالزایی در روستاها نیز اشاره و بیان کرد: 103 میلیارد تومان برای طرحهای کارآفرینی روستایی تصویب و تاکنون 25 میلیارد آن پرداخت شده و بقیه این مبلغ نیز در مرحله پرداخت است.
مدیرکل دفتر امور روستایی و شوراهای استانداری خراسان رضوی نیز در این نشست به افزایش 91 دهیاری در استان اشاره و بیان کرد: خراسان رضوی با دو هزار و438 دهیاری بیشتری تعداد دهیاریهای کشور را دارد.
محمدعلی همدمی نژاد افزود: 681 دهیار با مدرک کارشناسی، 69 دهیار با مدرک کارشناسی ارشد و یک دهیار با تحصیلات دکترا در خراسان رضوی مشغول فعالیت هستند.
وی ادامه داد: در چارچوب درجه بندی دهیاریهای خراسان رضوی نیز 85 روستای استان تعیین درجه و 461 روستا ارتقا درجه یافتند.
مدیرکل دفتر امور روستایی و شوراهای استانداری خراسان رضوی گفت: اعتبارات دهیاریها همه ساله افزایش می یابد. سال 1392 مجموع اعتبارات دهیاریها 88 میلیارد تومان بود اما این رقم پارسال گذشته به 220 میلیارد تومان رسید.
*اختصاص 12 هزار میلیارد تومان تسهیلات به مناطق روستایی
عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی نیز در این نشست گفت: در دولت یازدهم و دوازدهم اعتبارات دهیاری های سطح کشور نسبت به سال های گذشته افزایش یافته است.
رمضانعلی سبحانی فر افزود: دهیاران به عنوان نماینده حاکمیت در روستاها هستند و باید از اطلاعات و آگاهی موردنیاز بهره مند باشند.
وی تحقق رونق اشتغال زایی در مناطق روستایی را نیازمند عزم جدی دهیاران دانست و ادامه داد: دهیاران با حمایت های دولت باید زمینه های درآمدزایی پایدار برای روستائیان را فراهم کنند.
عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی بیان کرد: در راستای حمایت از روستاییان با دستور مقام معظم رهبری و مجلس شورای اسلامی 12 هزار میلیارد تومان تسهیلات به مناطق روستایی سطح کشور اختصاص یافته است.
سبحانی فر با اشاره به وظایف دهیاران در حوزه های فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و غیره، یادآور شد: دهیاران تأثیر بالایی در اجرای فعالیت های اجتماعی در روستاها دارند و به عنوان مثال روستای ابویسان در شهرستان جغتای رتبه نخست کتابخوانی در سطح کشور را کسب کرده است
*اختلاف با منابع طبیعی مهم ترین مشکل روستاییان است

دیگر نماینده مردم سبزوار نیز با بیان اینکه دهیاران برای پیشبرد اهداف در توسعه مناطق روستایی با مشکلات قانونی برخورد می کنند، گفت: از بین بردن موانع دهیاران نیازمند ایجاد اصلاحاتی در قوانین مرتبط با دهیاری ها است.
حسین مقصودی با تأکید بر اینکه تعریف روستا در قانون باید تغییر کند، افزود: قوانین حاکم بر روستا به عنوان موانعی برای توسعه مناطق روستایی تبدیل شده است.
وی بیان کرد: یکی از مهم ترین مشکلات کشور در گذشته بی توجهی به روستاها بود، ساکنان مناطق روستایی در این مدت میوه بی عدالتی را چشیده اند.
نماینده مردم سبزوار، جوین، جغتای، خوشاب و داورزن در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: مجلس شورای اسلامی 1.5 میلیارد دلار از محل صندوق توسعه ملی برای روستاییان اختصاص یافته و باید بررسی شود که چند درصد از این میزان به روستاها می رسد.
مقصودی تصریح کرد: امروزه با اصلاح قوانین مرتبط با روستا باید به روستاییان اعتبار داده شود و امنیت شغلی آن ها افزایش یابد.
وی بزرگ ترین مشکل روستاییان را اختلاف با سازمان منابع طبیعی دانست و گفت: در حال حاضر سازمان منابع طبیعی بی خود با تفسیر و برداشت های نادرست از قانون، املاک و دارایی های روستاییان و کشاورزان را به تصرف درآورده و نکته قابل تأمل اینجا است که سازمان منابع طبیعی املاک مردم را به خود مردم اجاره می دهد.
نماینده مردم سبزوار، جوین، جغتای، خوشاب و داورزن در مجلس شورای اسلامی افزود: برخی از املاک از چندین نسل گذشته به نسل های کنونی رسیده ولی سازمان منابع طبیعی مدعی است که این املاک جزو اموال دولتی محسوب می شود.

مقصودی اختلاف میان کشاورزان و روستاییان با سازمان منابع طبیعی در خصوص مالکیت اراضی را چالشی بزرگ در سطح کشور دانست و بیان کرد: این موضوع نارضایتی بخش زیادی از مردم به نظام و مجموعه عملکرد دولت به دنبال داشته و با بررسی های متعدد به این نتیجه رسیدیم که در خصوص مالکیت این املاک حق با مردم است.
مقصودی یادآور شد: با اصلاح قوانین در خصوص مالکیت اراضی، نارضایتی های روستاییان و کشاورزان را کاهش می یابد و کشاورزان می توانند در اراضی اجدادی خود را کشت وکار کنند.


منبع : زیرپرتال فرمانداری سبزوار
تعداد بازدیدها : تعداد بازدیدها : ۶۴۹


مطالب مرتبط با این موضوع :

نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را بزنید
کد امنیتی را وارد کنید

کلیه حقوق این پورتال محفوظ و متعلق به استانداری خراسان رضوی می باشد.

نظرسنجی
مطالب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟
آماربازدیدکنندگان