معاون استاندار و فرماندار ویژه سبزوار
احمد برادران

    .     .     .
۱۳۹۸/۰۴/۲۲

معاون حقوقی رئیس جمهور در مشهد:

مشهد پرچمدار ترویج حقوق زندگی شهری باشد/شادی از مهم‌ترین نیازهای امروز کشور است

معاون حقوقی رئیس جمهوری گفت: مشهد باید پرچمدار و طلایه‌دار ترویج حقوق زندگی شهری در کشور باشد.

به گزارش اداره کل روابط عمومی استانداری خراسان‌ رضوی، لعیا جنیدی در مراسم رونمایی از منشور حقوق شهرنشینی مشهد که در تالار شهر برگزار شد، اظهارکرد: یکی از وظایف دولت در زمینه منشور حقوق شهروندی تهیه سند آن است ولی با توجه به گستردگی مسائل هنوز محقق نشده است.
وی افزود: معتقدیم که کلانشهر مشهد باید پرچمدار و طلایه‌دار ترویج حقوق زندگی شهری باشد.
جنیدی با بیام اینکه سیستم سیاسی و اداری مناسب ایران سیستمی غیرمتمرکز است، ادامه داد: تاحد امکان امور را باید به مردم واگذار کنیم تا در تصمیم‌سازی‌ها و تصمیم‌گیری‌ها نقش‌آفرینی کنند.
معاون حقوقی رئیس جمهوری افزود: حقوق شهرنشینی به میزان زیادی با حقوق بشر تطبیق می‌کند و به نوعی گونه‌ای حقوق بشر منطبق شده بر زمان و مکان است با این توضیح که حقوق بشر فارغ از مکان و تابعیت است و طبق آن حتی براساس تابعیت نیز نباید تبعیض کرد ولی حقوق شهروندی فارغ از تابعیت نیست و مثلاً حقوق شهرنشینی مشهد مبتنی بر زائران، مجاوران و اتباع است.
جنیدی خاطرنشان کرد: هر شهری باید با توجه به وضعیت خود حقوق شهروندی خود را داشته باشد، تساوی مردم در برابر قانون و رعایت انصاف و دوری از رفتارهای تبعیض آمیز در تدوین منشور حقوق شهروندی باید مورد توجه باشد که در منشور حقوق شهرشینی مشهد نیز مورد تاکید است.
معاون حقوقی رئیس جمهوری گفت: ساخت و سازهای بی رویه، تعرض به طبیعت و حاشیه نشینی از مشکلات جدی کلانشهرهای ماست که مدیریت شهری و همه مردم باید در این امور به جد ورود کنند.
جنیدی با تاکید بر توجه به حق بر موضوع ایمنی در شهرها افزود: مسئولیت مؤسسات عمومی در این خصوص باید مورد تاکید باشد و لایحه‌ای نیز در این خصوص تدوین و به مجلس ارسال شده است.
معاون حقوقی رئیس جمهوری با تاکید مجدد بر مشارکت بیشتر مردم در هنجارهای زندگی شهری و روستایی تصریح کرد: هر چه مشارکت مردم در اداره شهر بیشتر باشد توسعه و رشد شهر نیز بیشتر است.
جنیدی با بیان اینکه حق شادی نیز از مهمترین نیازهای کشور است، گفت: برای اجرای منشور حقوق شهرنشینی مشهد باید اراده جدی وجود داشته باشد و در حوزه معاونت حقوقی رئیس جمهوری نیز این آمادگی وجود دارد که همراهی‌های لازم در این خصوص صورت گیرد.
وی در پایان این منشور را دستاور ارزشمندی خواند که در گفتمان‌سازی نقش بسزایی دارد و افزود: ارزش افزونتر این منشور در اجرایی شدن آن است و باید در این جهت تلاش کنیم.
 


منبع : اداره کل روابط عمومی استانداری خراسان رضوی
تعداد بازدیدها : ۱۲۵۴


مطالب مرتبط با این موضوع :

نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را بزنید
کد امنیتی را وارد کنید

کلیه حقوق این پورتال محفوظ و متعلق به استانداری خراسان رضوی می باشد.

نظرسنجی
مطالب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟
آماربازدیدکنندگان