معاون استاندار و فرماندار ویژه سبزوار
احمد برادران

    .     .     .
۱۳۹۸/۰۴/۲۳

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان رضوی خبر داد؛

اشتغال زایی با ایجاد نیروگاه‌های خورشیدی خانگی توسط معین‌های اقتصادی

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان رضوی گفت: اشتغال زایی از طریق بهره‌گیری از انرژی های تجدیدپذیر به ویژه ایجاد نیروگاه های خورشیدی خانگی با مشارکت معین های اقتصادی در دستورکار قرار دارد.

به گزارش اداره کل روابط عمومی استانداری خراسان رضوی، علی رسولیان در دیدار با رئیس بسیج مهندسین صنعتی کشور، با اشاره به برنامه های تعریف شده در قالب مثلث توسعه اقتصادی فرهنگی استان اظهار کرد: بررسی ها نشان می دهد که برق و دام در زمره محصولاتی هستند که می توان در بافت روستایی آن ها را تولید کرد اما نگرانی بابت فروش آن ها نداشت.
وی با بیان اینکه در مسیر اجرای برنامه تولید برق موانعی وجود دارد، افزود: به طور مثال برخی کارشناسان معتقدند که طرح هایی از این جنس، اقتصادی نبوده و علت آن را پایین بودن قیمت خرید شرکت برق عنوان می کنند. علاوه براین، وارد کردن ماشین‌آلات با قیمت ارز کنونی نیز دشوار است.
رسولیان تصریح کرد: در حال حاضر از طریق پست ۱۳۲، به کشور افغانستان برق صادر می شود. می‌توان در کنار این ظرفیت، خطی 400 کیلوواتی نیز ایجاد کرد و از ظرفیت آن برای فروش و صادرات برق بهره گرفت.
وی در ادامه به تلاش استان برای رشد صادرات برق اشاره و عنوان کرد: مذاکراتی در این باره در حال انجام است و سرمایه مورد نیاز برای تحقق این مهم نیز حدود 420 میلیارد تومان برآورد می شود، اگر این موضوع به درستی دنبال شود، توسعه زیرساخت های تولید انرژی‌ خورشیدی توجیه اقتصادی پیدا خواهد کرد.
معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان رضوی گفت: در چارچوب اجرای طرح مثلث توسعه اقتصادی فرهنگی، این استان به 12 منطقه تقسیم شده است و برای هرمنطقه معین‌هایی انتخاب شده‌اند؛ طبق بررسی های انجام گرفته، این طرح بهترین روش‌ برای ایجاد و توسعه اشتغال در مناطق محروم است.
وی افزود: گره های بروکراسی در ساختار اداری کشور مسئله تفویض اختیارات به استان ها را دشوار کرده است. اقتصاد یک نقطه کلیدی به شمار می آید که اگر زیرساخت های آن به درستی طراحی شود، بستر توسعه را فراهم آورده و امید و نشاط اجتماعی را ارتقا می بخشد.
رسولیان تصریح کرد: در خراسان رضوی دیوان سالاری‌های اداری را کنار گذاشته و با ارکان مختلف حاکمیتی ارتباط مطلوبی برقرار کرده‌ایم. اگر همه پای بیایند و هرکدام مسئولیت بخشی را بر عهده بگیرند، می توان تحول رقم زد.
وی در ادامه به تلاش ها برای عارضه یابی مشکلات بخش صنعت اشاره و عنوان کرد: بررسی ها نشان می دهد، ۴۵۰ واحد تولیدی در استان با رکود دست و پنجه نرم می کنند. ساماندهی آن ها در قالب کلینیک صنعتی را به شرکت شهرک‌های صنعتی خراسان رضوی واگذار کرده‌ایم و در حال حاضر رفع مشکلات و کمک به 199 واحد در دستور کار قرار دارد.
رئیس سازمان بسیج مهندسین صنعتی کشور هم در ادامه بر اهمیت توسعه سرمایه گذاری های در حوزه انرژی های تجدیدپذیر تاکید کرد و گفت: هزینه مورد نیاز برای اجرای نیروگاه برق خورشیدی 5 کیلووات، حدود 32 میلیون تومان برآورد می شود که طول عمر آن 20 ساله خواهد بود.
علی‌اصغر شهبازی افزود: تسهیلاتی که در قانون مجلس برای این طرح پیشنهاد شده، حدود 50 میلیون تومان است اما در نظر داریم که زیرسازه‌هایی را در این بخش فراهم آوریم که به ایجاد کسب و کار منجر می شود.
 


منبع : اداره کل روابط عمومی استانداری خراسان رضوی
تعداد بازدیدها : ۱۳۷۱


مطالب مرتبط با این موضوع :

نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را بزنید
کد امنیتی را وارد کنید

کلیه حقوق این پورتال محفوظ و متعلق به استانداری خراسان رضوی می باشد.

نظرسنجی
مطالب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟
آماربازدیدکنندگان