معاون استاندار و فرماندار ویژه سبزوار
احمد برادران

    .     .     .
۱۳۹۸/۰۴/۲۳

استاندار خراسان رضوی:

مردم باید از نحوه هزینه‌کرد مالیات پرداختی اطلاع پیدا کنند

استاندار خراسان رضوی گفت: مردم برای تشویق به پرداخت مالیات در موعد مقرر، باید از نحوه هزینه کرد مالیات پرداختی اطلاع پیدا کنند.

به گزارش اداره کل روابط عمومی استانداری خراسان رضوی، ‌علی‌رضا رزم‌حسینی در دیدار با مدیرکل امور مالیاتی استان و جمعی از کارکنان این نهاد که به مناسبت هفته فرهنگ مالیاتی انجام گرفت، اظهار کرد: امروزه در کشور های پیشرفته، مالیات بر ارزش افزوده معادن، کشاورزی و صنایع و مالیات بر مصرف، دو ابزار برای تامین هزینه های دولت به شمار می رود.
وی افزود: در کشور توسعه یافته، حکومت ها خود را نیازمند مالیات پرداختی توسط مردم می دانند اما در کشورهای متکی به درآمدهای نفتی مانند ایران، توجه چندانی به ضرورت مشارکت مردم در تامین هزینه های اداره کشور از طریق پرداخت مالیات نمی شود.
استاندار خراسان رضوی با تاکید بر لزوم نهادینه سازی فرهنگ پرداخت به موقع مالیات در جامعه تصریح کرد: در بسیاری از موارد، کسری بودجه دولت از محل منابع حاصل از فروش و صادرات نفت تامین می شود درحالی که باید با فرهنگسازی مالیاتی، زمینه مشارکت بیش از پیش مردم در اداره امور کشور را فراهم کرد.
وی ادامه داد: درحال حاضر مالیات دریافتی از بخش های معدن و کشاورزی مربوط به فروش خام مواد معدنی و محصولات کشاورزی است درحالی که بر اساس تجربه کشورهای پیشرفته، با ایجاد ارزش افزوده و فرآوری این اقلام می توان درآمد بیشتری کسب و به همان نسبت مالیات بیشتری هم وصول کرد.
رزم حسینی از مالیات به عنوان یکی از ابزارهای مهم توسعه جوامع یاد کرد و گفت: اداره کل امورز مالیاتی یکی از مهمترین ادارات استانی به شمار می  رود چرا که با برنامه ریزی دقیق در راستای کسب درآمدهای مالیاتی، باید هزینه های جاری اداره استان را تامین کند.
وی بیان کرد: همواره سعی کرده ایم دستگاه های اقتصادی و مالیاتی تعامل خوبی با یکدیگر داشته باشند تا ضمن فراهم شدن بسترهای سرمایه گذاری، شاخص نه چندان مطلوب فضای کسب و کار استان ارتقا یابد.  
استاندار خراسان رضوی افزود: مقرر شده است اتاق بازرگانی، صنایع و معادن با انجام یک پژوهش علمی، شاخص های فضای کسب و کار را به صورت ارزیابی کرده و رتبه کشوری خراسان رضوی در این زمینه مشخص شود.
وی با بیان اینکه ساختار اداری تمرکزگرا مانع پیشرفت و توسعه می شود، خاطرنشان کرد: به دلیل عدم تفویض اختیارات، اداره استان ها به صورت هزینه درآمد امکان پذیر نیست و به همین دلیل مدیران استانی انگیزه ای برای رقابت با یکدیگر و خلق ثروت بیشتر ندارند.
رزم حسینی ادامه داد: در دولت یازدهم بنا بود مدل هزینه درآمد در برخی از استان ها به صورت آزمایشی اجرا شود تا تلاش مدیران استانی در راستای ارتقای فضای کسب و کار و کسب درآمد بیشتر افزایش یابد اما این مهم تاکنون محقق نشده است.
استاندار خراسان رضوی ارتقای فرهنگ مالیاتی را هم یک ضرورت برشمرد و گفت: مردم از نحوه هزینه کرد مالیات بر ارزش افزوده ای که به شهرداری ها و دهیاری ها پرداخت می شود، مردم مطلع نیستند؛ شهرداری مشهد می تواند به صورت ابتکاری تابلوی اطلاع رسانی نحوه هزینه کرد مالیاتی پرداخت توسط مردم را در محلات نصب کند.
 


منبع : اداره کل روابط عمومی استانداری خراسان رضوی
تعداد بازدیدها : ۱۳۵۵


مطالب مرتبط با این موضوع :

نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را بزنید
کد امنیتی را وارد کنید

کلیه حقوق این پورتال محفوظ و متعلق به استانداری خراسان رضوی می باشد.

نظرسنجی
مطالب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟
آماربازدیدکنندگان