معاون استاندار و فرماندار ویژه شهرستان سبزوار
سید مجتبی علوی مقدم
معاون استاندار و فرماندار ویژه شهرستان سبزوار

    .     .     .
۱۴۰۰/۰۸/۰۱

معاون استاندار و فرماندار ویژه سبزوار:

همایش بیهقی گامی در راستای اعتلای فرهنگی کشور است

معاون استاندار و فرماندار ویژه سبزوار گفت: همایش بیهقی گامی در راستای اعتلای فرهنگی کشور است ونیز موجب تحکیم کشورهای منطقه و فارسی زبان می شود.

سید مجتبی علوی مقدم روز شنبه  در یازدهمین همایش ملی  ابوالفضل بیهقی همزمان با روز پدر نثر فارسی افزود: همایش بیهقی فرصت ارزشمندی فراهم نموده که  بیهقی پژوهان و پژوهشگران فرهنگی و ادبی که دغدغه اعتلای فرهنگ و اندیشه  معاصر را  دارند گرد هم آیند.

وی تصریح کرد: محققان و پژوهشگران در این همایش های علمی به بررسی جایگاه ادبیات کلاسیک و پیوند آن با جهان معاصر و نقش ادبیات و فرهنگ در ارتقای زندگی می پردازند.

فرماندار ویژه سبزوار گفت: ابوالفضل بیهقی دبیر و پدر نثر فارسی از  نامی ترین و بلند آوازه ترین نویسندگانی است که تاریخ ایران به او می بالد؛ وی گزارشگر حقیقت است و نمونه ای کامل از تاریخ را نگاشته است.

علوی مقدم  افزود: روش تاریخ نویسی بیهقی بر پایه شیوه دقیق علمی، حقیقت جویی و بهره گیری از معیار خردمندی رویدادها استوار شده است.

وی اظهار داشت: بیهقی در سنجش نیک و بد، رفتار شایست و ناشایست حاکمان واهمه ای به خود راه نمی دهد و تاریخ وی گنجینه ای ارزشمند از امثال و حکم، پند و اطلاعات فرهنگی، جغرافیایی و سیاسی است.

فرماندار ویژه سبزوار گفت: نثر بیهقی نمونه عالی متن های کلاسیک عالی بوده است که توجه محققان و پژوهشگران معاصر از آموزه های فرهنگی برگرفته از تاریخ و جهان بینی وی، درخور تقدیر است .

وی در ادامه گفت: دیار بیهق از دیرباز تاکنون اندیشمندان و فرهیختگان و دانشمندان بزرگ و توانایی را در دامان خود پروانده است که سبب سربلندی و افتخار آفرینی زادگاه خود و سرزمین پهناور خراسان و ایران شده اند.
 
فرماندار ویژه سبزوار گفت: ابوالفضل و ابوالحسن بیهقی، خاندان جوینی، کاشفی، حکیم سبزواری، دکتر شریعتی، آیت الله عبدالاعلی سبزواری،  حمید سبزواری، دکتر سید محمد علوی مقدم و محمود دولت آبادی از زمه مشاهیر و مفاخر دیار سربدارن  هستند که نقش مهمی در تاریخ و ادب این مرزو بوم داشته اند.

علوی مقدم افزود: در 10 دوره گذشته همایش بیهقی مجموعه نهادهای شهرستان سبزوار شامل فرمانداری، شهرداری، شورای شهر، دانشگاه حکیم، آموزش و پرورش و اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی و مردم روستای حارث آباد زادگاه این اندیشمند بزرگ گام های مهمی در راستای اعتلای فرهنگ و اندیشه و اعتلای بیهقی پژوهی برداشته اند.

وی اظهار داشت: برگزاری 10 نشت علمی و پژوهشی در ماه آبان و سخنرانی بیهقی پژوهانی از کشورهای منطقه زمینه ساز ارتقای همایش بیهقی خواهد بود.


منبع : زیرپرتال فرمانداری سبزوار
بازدید : ۲۴۳


مطالب مرتبط با این موضوع :

نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   PleaseSendVote
کد امنیتی را وارد کنید

کلیه حقوق این پورتال محفوظ و متعلق به استانداری خراسان رضوی می باشد.

نظرسنجی
مطالب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟
آماربازدیدکنندگان